میگوییدطرف عراقی مرزرابسته درحالیکه…

نامه شدیدالحن «امام جمعه ایلام» به وزیر کشور در اعتراض به عملکرد و مدیریت ستاد مرکزی اربعین در مهران

میگوییدطرف عراقی مرزرابسته درحالیکه با دستورنابخردانه شما هزاران زائر دارای ویزا با چشمان گریان و قلب شکسته بازگشتند/حق ندارید که با رفتار ناصواب مردم را از نظام بدبین کنید

شما که بحث از مدیریت بحران به میان می آورید به واقع بر همگان مشخص شد که خودتان عامل بحران در شهر مهران بودید و همه مردم و زائران می دانند که مردم شریف ایلام و مهران در خدمات دهی به زائران حسینی از هیچ کوششی تلاشی دریغ نکردند اما سوء مدیریت رئیس ستاد اربعین در تهران باعث به وجود آمدن نابسامانی هایی شد که منجر به اعتراض هزاران زائر بلکه انتقاد آنان از مسئولین نظام شد؛ شماها که توانایی مدیریت را در این عرصه ندارید به هیچ وجه حق ندارید که با رفتار ناصواب دست به عملی بزنید که مردم و زائران را از نظام بدبین کند.

حجت الاسلام و المسلمین “محمدنقی لطفی”، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام در خطبه های امروز نماز جمعه شهر ایلام  نامه‌ اعتراض‌آمیز خود را خطاب به وزیر کشور در خصوص عملکرد و مدیریت ستاد اربعین در مهران قرائت کرد.

وی در رابطه با  این نامه گفت: اربعین سال ۱۳۹۵ برای نظام اسلامی و جهان اسلام نقطه عطفی در تاریخ همبستگی مسلمانان و شرکت کنندگان در آن به شمار می رود به طوری که بایکوت شدید رسانه های غربی نتوانست این حماسه عظیم را نایدیده بگیرد؛ در این راستا تلاش ها و زحمات بسیار زیادی صورت گرفت که لازم است بنده بعنوان عضو کوچکی از خادمان فرهنگ حسینی از همه مردم خصوصا مردم شریف استان ایلام و شهر مهران تقدیر و تشکر نمایم.

امام جمعه ایلام اظهار کرد: ما در این ایام شاهد پدیده نوظهور و زیبایی در خدمات دهی به زائران حسینی تحت عنوان مشارکت جمعی و همگانی بودیم این مشارکت مرهون آن شور و حرارت حماسه حسینی است که در وجود تک تک خادمان در ایام اربعین اربعین تبلور نمود؛ بر خود لازم می دانم از مسئولان اجرایی استان، از استاندار محترم و مجموعه مدیریتی استان تقدیر نمایم اما در این میان با وجود همه خدمات مردم نسبت به زائران ما با نوعی سوء مدیریت در عرصه کلان از سوی مسئولین ستاد مرکزی اربعین در تهران رو به رو بودیم که لازم است به منظور رهایی از این وضعیت در سال آینده به برخی از این مشکلات اشاره نمایم.

یک:: اولین واساسی ترین مشکل در شهر مهران ریشه در عدم زیرساخت ها و تأمین اعتبار لازم برای آن به شمار می رود، یکی از این زیرساخت ها احداث بزرگراه است و در ایلام بیش از دو دهه است که دولت ها با شعار عمران و ابادانی در کشور و استان عهده دار مسئولیت اجرایی می شوند اما در عمل ان میزان اعتباری و تخصیصی که زیبنده مردم استان از محل اعتبارات ملی باشد به این استان داده نمی شود؛ برای احداث یک بزرگراه از حمیل تا مهران چرا دولت ها از عملیات اجرایی آن ناتوان هستند؟

دو:: آیا جز این نیست که مسئولان اجرایی مرکز به این خواسته بی توجه هستند مگر در ایام اربعین مسئولان دولتی از طریق رسانه ها و فضای مجازی ندیدند که چه حجمی از زائران و مراجعه کنندگان با وسایط نقلیه به ایلام . مهران روانه شدند که این اقدام موجب ترافیک سنگین و یکطرفه شدن جاده ایلام به مهران شد.

مگر ندیدند با وجود تمام ممانعت ها باز سیل جمعیت به سمت ایلام و مهران روانه شد، بنا به اظهارات مسئولان پلیس راهور بیش از هفتاد هزار وسیله نقلیه در شهر مهران پارک شده است و پنج برابر جمعیت مهرزان فقط ماشین پارک شده است چرا دولت و مسئولان ستاد مرکزی اربعین به منظور احداث بزرگراه در ایلام و مهران چاره اندیشی نمی کنند؟ همین چند شب گذشته وزیر کشور اعلام کردند که برای اربعین یک ریال هم دولت اعتبار در نظر نگرفته است و شما مشاهده کنید که چه دردهایی است.

نمیانده ولی فقیه در استان افزود: در مورد ورود و خروج زائران از مرز مهران، حجم انبوه زائران در روزهای ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ آبان به قدری زیاد و سنگین بود که منجر به بسته شدن پایانه مرزی مهران از سوی ستاد مرکزی شد، چرا؟ سوال مردم این است شما به چه حقی از حضور زائرانی که ویزا برای سفر به عتبات گرفته بودند ممانعت بعمل آورده بودید؟ حال هیچ بحثی در رابطه با کسانی که بدون ویزا مراجعه کرده بودند نداریم و برخلاف قانون است اما شما چند روز بعد هم ممانعت کردید و ده ها نفر در مهران از بنده سوال کردند که چرا ما برای ویزا اقدام کرده ایم اما از ادامه سفر ما ممانعت به عمل می شود؟ حالا اعلام کردند که عراق مرز خود را بسته که قبول نداریم.

امام جمعه ایلام تصریح کرد: چرا می گویید طرف عراقی مرز را بسته در حالی که به علت سوء مدیریتی شما و دستورات نابخردانه شما آقایان مرز را در مهران بر روی زائران بستید و هزاران زائر دارای ویزا با چشمانی گریان با قلبی شکسته بازگشتند و مسئولان باید جواب آنها و زائران امام حسین را بدهند.

شما که بحث از مدیریت بحران به میان می آورید به واقع بر همگان مشخص شد که خودتان عامل بحران در شهر مهران بودید و همه مردم و زائران می دانند که مردم شریف ایلام و مهران در خدمات دهی به زائران حسینی از هیچ کوششی تلاشی دریغ نکردند اما سوء مدیریت رئیس ستاد اربعین در تهران باعث به وجود آمدن نابسامانی هایی شد که منجر به اعتراض هزاران زائر بلکه انتقاد آنان از مسئولین نظام شد؛ شماها که توانایی مدیریت را در این عرصه ندارید به هیچ وجه حق ندارید که با رفتار ناصواب دست به عملی بزنید که مردم و زائران را از نظام بدبین کند.

لطفی ادامه داد: در این مدت مشخص شد که آقایان مسئول در ستاد مرکزی اربعین بنا بر میل و سلیقه خود برای اربعین در ایلام و مهران نسخه پیچیده بودند و علاوه بر این به مدیران اجرایی ایلام در این ایام اجازه بازگویی مشکلات و مسائل را ندادند و نمونه این موارد را بنده در جریان هستم.

وزیر محترم کشور که برایشان احترام قائل هستیم دو ساعت به ایلام آمدند و در ستاد اربعین مهران اجازه ندادند به مسئولین عزیز مشکلات را بیان کنند و از فضا مهران را مشاهده کرده و بعد از چند ساعت ایلام را ترک کردند.

در این خصوص از طریق رسانه ملی طوری اطلاعات و اخبار را هدایت و مخابره کردند که انگار در مهران هیچ مشکلی وجود ندارد در حالی که با وجود زحمات مدیران اجرایی و شخص استاندار بار سنگین این مسئولیت بر دوش مدیریت استان بود و با سانسور خبری حاصل زحمات به حاشیه رفت.

امام جمعه ایلام تأکید کرد: ما هیچ گله ای از سیمای ایلام نداریم و بنده واقعا از مجموعه صداوسیما که زحمت کشیدند تشکر می کنم اما با دستور رئیس مرکزی اربعین اجازه ندادند واقعیات مهران را مردم ایران مشاهده کنند.

پلیس راهور انصافا در این زمینه نهایت تلاش و همکاری داشت و لازم می دانم از سردار مومنی که هدایت کردند صمیمانه تشکر کنم، اما به دستور کسی که حاضر به قبول اشتباه خود نیست و نیز باعث به وجود آمدن اعتراضات شد دل مردم و خدمتگزاران به زائران حسینی را به درد آورد.

خطیب جمعه ایلام اضاف کرد: عملکرد ضعیف رئیس ستاد اربعین کشور نشان داد که سوء مدیریت متمرکز در مرکز چه بسا موجب پیش آمدن پیامدهایی بسیار ناگواری در سال آینده برای مردم و مسئولان نظام خواهد داشت، اگر برای رفع این معضل برنامه ریزی نشود قطعا مشکلات ما در سال آینده دو چندان خواهد بود.

باید مسئولان  مربوطه نسبت به مشکلات مرز مهران پاسخگو باشند و در بازدید خود از مرز مهران به مدت یکی دو ساعت اجازه ندادند که مدیران استان مسائل و مشکلات را بیان کنند؛ این شیوه نشان دهنده استبداد مدیریتی آقایان است اگر واقع نگر بودند باید کمبودها و نارسایی ها و اجحافی که در حق زائران در مهران شد گوش می سپاردند و برای برطرف شدن آن برنامه ریزی و چاره اندیشی می شد.

امام جمعه ایلام گفت: دولت تدبیر و امید باید به این نکته اذعان داشته باشد که چاره علاج مشکلات زائران اربعین در ایلام ایجاد احداث شبکه راه آهن، توسعه فرودگاه یا احداث فرودگاه بزرگتر و خط ریلی است و با توجه به اینکه مرز مهران امن ترین و نزدیکترین و ساده ترین راه برای سفر به عتبات عالیات است همه مردم از اقصی نقاط ایران بلکه کشورهخای جهان مرز مهران را انتخاب می کنند پس لازم است که مسئولان محترم ستاد مرکزی نسبت به این حقیقت واقع بین باشند.

در خصوص ویزا برای زائران لازم است که وزارت کشور یک اقدام عملی انجام دهد و در استان ایلام کنسولگری را برقرار نماید.

برای لغو یک سخنرانی جنجالی که این آقا معمولا هر استانی می رود تنش زا سخن می گوید شما مشاهده کنید چه نکردند برای لغو سخنرانی یک شخصیت سیاسی، همه به میدان آمدند و نامه نوشتند اما کاش یک نامه ای هم برای مرز مهران و مشکلاتش می نوشتند و این موارد در ذهن مردم باقی می ماند.

وزرایی که مسئولیت مستقیم در رابطه با راه داشتند در این استان حضور پیدا نکردند و این مردم عزیز ایلام چه گناهی را مرتکب شده اند.

پذیرایی که مردم استان ایلام امسال از زائران اربعین حسینی کردند در طول این چند سال بی سابقه بوده و همه استان درگیر این موضوع بودند و حالا پاسخ به این مردم که شبانه روز زحمت کشیدید این است که شما سانسور کنید؟

شما حتی برادران افغانی را که به مرز شلمچه و چزابه عبور دادید باید عرض شود تعداد ۲۵ هزار نفر آنان از مرز مهران تردد کردند و شما با برخورد چماقی تمام راه ها را بستید تا زائر به مرز مهران نیاید اما ما زائر را می شناسیم از بی راهه آمدند و خود را به مهران رساندند.

زائرانی را که شما با چشمان اشک بار برگردانید باید فردا جواب امام حسین(ع) را بدهید و این را بدانید برخوردهای خشن جوابگو نیست  و در این میان خبرگزاری های معاند از جمله بی بی سی صحنه های برخورد را در مهران پخش کردند و جواب کسی که مسئول اربعین حسینی است چه خواهد بود؟

پاسخ دهید

دیدگاه شما

تویتر خوشمزه فیس بوک دیگ StumbleUpon بوز تکنوراتی

بهینه سازی پوسته : پک سنتر
آماده شده توسط : ماندگار وب